MIWL 2013 - dzień przemysłowy

Międzyuczelniane Inżynierskie Warsztay Lotnicze są rozwinięciem idei Laboratorium Przemysłowego, czyli wyjazdów studentów lotnictwa w celu naocznego zapoznania się jak wyglądają zakłady produkujące rózne elementy  techniki lotniczej

W wtorek 24 IX 2013 ramach dnia przemysłowego MIWL 2013 udało się odwiedzić zakład Agusta westland PZL-Swidnik

AW PZL Swidnik

Lotnicze tradycje Świdnika sięgaja okresu miedzywojennego - w roku 1939 powstała tu Szkoła Pilotów. Po II wojnie światowej , w latach 1950-1953 podczas wojny koreańskiej  zostala wybudowana fabryka na potrzeby produkcji odrzutowych myśliwców Mig-15. Wpod koniec lat 50-tych zakład przestawił sie na produkcje śmigłowców. Produkowane tu były smigłowce SM1, SM2, Mi2, Kania, W3 Sokół, SW4 Puszczyk. W 2010 roku zakład w Świdniku został kupiony przez grupe Agusta-Westland.

swidnik1 swidnik 2

swdnik3 swidnik 4

swidnik 5 swidnk6
Na początku wizyty odbyło się spotkanie w Sali konferencyjnej z przedstawicielami firmy, którzy opowiadali o historii oraz bieżących projektach realizowanych w Świdniku. 

Potem nastąpiło zwiedzanie wybranych wydziałów na terenie zakładu: montażu struktur, produkcji elementów kompozytowych, dział prób wytrzymałościowych, dział prób w locie.

Dla większości uczestników Warsztatów była to pierwsza w życiu okazja aby zobaczyć jak wygląda od kuchni duża fabryka lotnicza.

Na koniec uczestnicy MIWL2013 mieli okazje zjeść obiad ufundowany przez PZL-Świdnik przed wyruszeniem w drogę do swoich domów.