MIWL 2010 - dzień przemysłowy

Międzyuczelniane Inżynierskie Warsztay Lotnicze są rozwinięciem idei Laboratorium Przemysłowego, czyli wyjazdów studentów lotnictwa w celu naocznego zapoznania się jak wyglądają zakłady produkujące rózne elementy  techniki lotniczej

W piątek 24 IX 2010 ramach dnia przemysłowego MIWL 2010 udało się odwiedzić 2 firmy zajmujące się produkcją lotniczą, znajdujące się w Rzeszowie.
Ze względu na ilość osób uczestniczących w Warsztatach cała wycieczka zostałała podzielona na dwie grupy.


WSK-PZL-Rzeszow

Pierwszym odwiedzonym zakładem było WSK "PZL-Rzeszów". Zakłady te zaczęto budować w 1937 roku w jako jedna z fabryk Centralnego Okręgu Przemysłowego.
W 2002 roku WSK został przejęty przez amerykańską korporację United Technologies.

wsk-brama
Zaczęliśmy od zwiedzenia sali tradycji WSK w której mogliśmy obejrzeć zachowane egzemplarze silników produkowanych w tym zakładzie począwszy od jego powstania w 1937 roku.
  Następnie mieliśmy okazję obejrzeć fragmenty Zakładu Lotniczego i Zakładu Napędów Lotniczych
-wydział zespołów blaszanych,
 
- wydział produkcji rurek 


 - hamownie w oddziale prób zespołów i produktów finalnych

MTU_Aero_Engines_Polska

Drugim odwiedzona firma to MTU Aero Engines Polska. Jest to polska filia firmy silnikowej MTU Aero Engines - największego niemieckiego probucenta silników lotniczych, który wywodzi się z firmy BMW Flugmotorenbau GmbH (więcej o historii MTU w broszurze)

mtu-z1

Decyzja o utworzeniu polskiego filii MTU zapadła w 2007 roku, w następnym roku wmurowano kamień węgielny pod budowę siedziby firmy na terenach Podkarpackiego Parku Naukowo-Technologicznego -  Aeropolis ( specjalnej strefy przemysłowej przy lotnisku Rzeszów Jesionka) - a już w kwietniu 2009 roku uruchumiono produkcję. Obecnie pracuje tam ponad 300 osób a docelowo ma być ich 400.

 mtu-z02 
 
W trakcie wizyty była okazja zobaczyć biuro projektowe, oraz halę produkcyjną